Online İşlemler

Biz Kimiz?
Geri Dön

Biz Kimiz?

Doktorunuz, DNA’nızdaki sorunu “tamir ederek” sizi hastalığınızdan kurtarabilse harika olmaz mıydı?

Genetik o kadar hızlı ilerliyor ki çok yakın gelecekte bu imkana kavuşabileceğimizi düşünmek hiç de hayalperestlik sayılmaz. Son 10 yilda genetik alanında kaydedilen gelişmeler, insan sağlığı ve hastalıkların tedavisi konusunda yeni tanı, ön tani ve tedavi olanaklarını müjdeliyor.

Örneğin, çok yakın bir geçmişe kadar, doktorların diyabet hastalarına verdiği insülin ilacı domuzlardan elde edilirken, insan kaynaklı hormonlar yalnızca kadavralardan üretilebiliyordu. Şimdiyse genetik bilimi sayesinde insülin ve birçok başka ilaç özel olarak modifiye edilmiş bakterilerden, yani transjenik bakterilerden elde edilebiliyor. Yine örnek vermek gerekirse, doktorlar artık bütün kanser hastalarını aynı şekilde tedavi etmek zorunda değil. Çünkü genetik teknolojilerinin bugün ulaştığı nokta sayesinde çeşitli hastalıklar, örneğin kanser türleri, gen mutasyonları açısından incelenip, mutasyon türlerine göre kişiye özel yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Bunun için mutasyon testi yaptirmak yeterli oluyor. Sonrasında da her hastaya özel olarak planlanan tedavi süreci sayesinde tedavilerde sağ kalım oranları ciddi oranda yükseliyor.

Gen biliminin tıp dünyasına kazandırdığı yeniliklerle yakın gelecekte tıp artık insanların sadece hastalıklarını değil, daha da sağlıklı olmalarını yönetecek seviyeye ulaşmış olacak. Gen biliminin açtığı bu heyecan verici yol ise gelecekte sentetik kromozomlarla yeni canlılar üretmeye kadar uzanabilir.

Gen teknolojileri sayesinde birçok hastalık için yeni tedavi yöntemleri bulunmasi da an meselesi. İnsan Genom Projesi’nin (insan DNA’sının bütün dizilimini ortaya çıkarmaya yönelik,  tamamlanmış gen haritası çalışması) sunduğu bilgiler sayesinde arastırmacılar diyabet, kalp hastalıkları, kanser, AIDS ve Parkinson dahil birçok hastalığa yönelik yeni tedavi imkanlarının geliştirileceğini düşünüyor.

Daha saglıklı nesillerin sırrı, genetik testlerde saklı

Genetik testler “vücudumuzun haritasi” diyebileceğimiz genlerden yola çıkarak, belirli bir hastalığı taşıyıp taşımadığınızı, herhangi bir riske yatkınlığınızın olup olmadığını, anne karnındaki veya yeni doğan çocuğunuzu nelerin beklediğini veya mevcut bir hastalığınıza karşı nasıl bir tedavi almanız gerektiğini belirlemede size yardimci olabiliyor. Yaptırdığınız bir genetik testin sonucu sadece sizin değil, gelecekteki neslinizin de sağlık tablosunu gösteriyor.

Nesiller Genetik olarak bizler, insanlığın bugünü ve yarını için daha sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmak misyonunu üstleniyor ve bu sorumluluğun bilinciyle, T.C. Sağlık Bakanlıgı Genetik Tani Merkezleri Yönetmeliği’ne uygun laboratuvarlarımızda, 2009 yılından bu yana hastalara, uzman hekimlere, hastane, klinik ve diğer laboratuvarlara rutin ve kişiye özel genetik tanı hizmetleri, genetik danışmanlık ve sürekli eğitim hizmetleri sunuyoruz. Hastalıkların oluşmadan önlenmesi genetik bilimi sayesinde artık hayal olmaktan çıktı. Tüm hastalıkların önlenebilir ve/veya tedavi edilebilir olacağı günler çok yakın.

Unutmayın, genetik bir test çok sey değiştirebilir.

(Dr. Gülay Özgön, Tibbi Genetik Uzmanı)

 
Adres
Gülay Özgön - eniyihekim.com
19 Mayis Mahallesi Çoruh Sokak No:32 D:1
Fulya-Sisli /Istanbul
Tel : +90 212 219 58 36
Gsm : +90 533 063 47 37
Faks: +90 212 219 58 56

E-Mail: info@nesiller.com
Copyright by
Powered by Muba